Tato stránka je určena pro úplně absolutního začátečníka, který ještě žádný náramek nedělal. Při pletení náramků je také potřeba trocha trpělivosti, a proto by každý měl začít obyčejným proužkovaným náramkem. V sekci technika jste si přečetli, že existují dva základní druhy uzlíků, respektive čtyři. Na techniku se koukněte ještě před tím než začnete plést váš první náramek. Nejlepším začátkem tedy je udělat několik proužkovaných náramků na obě strany a procvičit si tak uzlíky vázané směrem vpravo i vlevo.

Při vázání náramků si musíte pamatovat několik základních pravidel:

První náramek by měl být určitě proužkovaný. Můžete zkusit náramek z 6 nebo třeba z 8 bavlnek. Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. 

Samozřejmě můžete použít libovolný počet bavlnek, jak sudý, tak i lichý. Náramky se dají udělat i ze dvou bavlnek - jsou to pak takové slabé tkaničky. Z jedné bavlnky náramek udělat nejde :o)

 

Od každé bavlnky si ustřihněte jednu nit. Ta by měla mít přibližně délku jeden metr. Když později budete dělat silnější náramky a náramky s různými vzory, tak jsou potřeba nitě i delší. 

Dávejte si pozor na délku nití a vždy raději ustřihněte trochu delší. 

Bavlnky svažte uzlíkem, do uzlíku zapíchněte svírací špendlík a připevněte k nějaké podložce. Nad uzlíkem nechte několik centimetrů na copánek. Plést můžete na koleni nebo třeba na polštářku, který si dáte na klín. Bavlnky seřaďte podle toho, jak chcete, aby po sobě jednotlivé proužky následovaly.    

První nití v pořadí je žlutá, takže žlutá bavlnka bude pro tento proužek nití pracovní a ostatní nitě budou spodní. Pracovní nit vždy překrývá uzlíky spodní nitě. Začneme tedy prvním uzlíkem směrem vpravo. Žlutá nit začíná nalevo a směřuje doprava, proto je to uzlík vpravo. Uzlík vpravo uděláme takto: Žlutou nit vezmeme do pravé ruky. Vedlejší oranžovou nit chytíme do levé ruky a napneme. Žlutou bavlnku položíme přes vedlejší zleva doprava, podvlékneme a vzniklou smyčkou protáhneme. Uzlík utáhneme - to znamená, že ho posuneme nahoru. Hlavní nit musíme vést kolmo k vedlejší. Druhou smyčku zhotovíme stejně jako první a pevně přisuneme k prvnímu uzlíku. 
Náramky přátelství mají vždy určitý sklon směrem dolů. Náramky se vždy vážou směrem šikmo dolů - doprava nebo doleva, ale nikdy ne zpátky nahoru. Tento sklon musíte vytvořit už první řadou. Takže při vázání uzlíků vpravo je sklon směrem vpravo.

Pokud byste dělali uzlíky směrem vlevo, tak je sklon na druhou stranu a začíná se na druhé straně - tedy napravo. Hlavní nití by pak byla černá.     

Všimněte si, že hlavní nit vždy po každém uzlíku změní pozici. Na předchozím obrázku byla před fialovou spodní nití, nyní je už za ní.  
Hlavní nití uděláme uzlíky vpravo na všechny spodní nitě. 
Takhle vypadá hotový celý jeden proužek. Žlutou bavlnkou jsme udělali uzlíky na všechny ostatní bavlnky, které sloužily jako spodní nitě. Žlutá bavlnka skončila na posledním  místě a dál bude sloužit jako spodní nit.    
Na další proužek se hlavní bavlnkou stává oranžová. Začneme úplně stejně jako žlutou bavlnkou. V tomto náramku stále děláme jen uzlíky vpravo. 
Dokončíme oranžovou řadu a další proužek bude červený. 
Takhle vypadá prvních osm řádků. Vystřídali jsme všechny bavlnky a další proužek bude opět žlutou bavlnkou. 
Jednotlivé proužky opakujeme až do doby, kdy je náramek dostatečně dlouhý. Potom na konci uděláme obyčejný copánek a na druhém konci rozvážeme uzel a upleteme také copánek. Odstřihneme konce nití a náramek můžeme zavázat na ruku.  
První řada je pro začátečníky dost obtížná. Nejlepší je, když vám náramek někdo načne a nebo můžete použít různé pomůcky, které vám poslouží jako vodítko.

Naprosto ideální je kuchyňská svorka, podle níž uděláte několik prvních řad krásně rovně a snadno.

 

Kolíček vám také pomůže udržet správný směr bavlnek a přitom jednotlivé uzlíky pořádně utahovat. 

Dalším krokem po několika úspěšných proužkovaných náramcích směrem vpravo i vlevo je vytvořit stromečkové neboli stříškové náramky neboli náramky do V.  Při těchto náramcích se dělají uzlíky vpravo i vlevo a uprostřed se bavlnky spojují.   

Při tomto náramku musíme počítat s tím, že od každé barvy použijeme 2 bavlnky. To znamená, že když děláme náramek z 8 bavlnek, tak použijeme 4 barvy. Z každé strany se pracuje se stejně barevnou bavlnkou, a ty se uprostřed spojí a vytvoří jedno véčko.

Bavlnky by měly být stejně dlouhé jako u předchozího náramku, přibližně metr. 

Bavlnky svážeme uzlem a nad uzlem necháme několik centimetrů volných, ze kterých na konci uděláme copánek. Do uzlíku zapíchneme spínací špendlík a připevníme k nějaké podložce. Barvy si seřadíme podle toho, jak chceme, aby po sobě v náramku následovaly. 
V sekci technika je uvedeno, jak se dělá uzlík vpravo i vlevo, ale ty už byste měli umět.

Hlavními bavlnkami jsou pro toto véčko obě modré bavlnky.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na žlutou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na žlutou bavlnku.

Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na fialovou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na fialovou bavlnku.

 

 
Na levé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vpravo na červenou bavlnku.

Na pravé straně náramku uděláte modrou bavlnkou jeden uzlík vlevo na červenou bavlnku.

U tohoto náramku taky musíte udržovat sklon směrem dolů. Jak vidíte, u uzlíků směrem vpravo je  sklon vpravo dolů a u uzlíků směrem vlevo je sklon vlevo dolů.

 
Spojení bavlnek uděláte středovým uzlíkem. Středový uzlík je jen název pro spojení dvou stejně barevných bavlnek uprostřed náramku. Jelikož mají bavlnky stejnou barvu, můžete si vybrat kteroukoliv a udělat jí uzlík na tu druhou. Takže klidně uzlík směrem vpravo nebo vlevo. V tuto chvíli jedna z modrých bavlnek slouží jako spodní nit.

Máte hotové první véčko.

Stejným způsobem uděláte další žlutý véčko.
A opakujete do té doby, než je náramek dostatečně dlouhý.
Potom rozvážete uzel a na obou koncích upletete copánky na zavázání na ruku.
Na tomto obrázku vidíte, jak jsou jednotlivé typy uzlíků označeny ve schématech vzorů, které jsou na tomto webu.

 

ZPET