PŘÍVĚŠKY

Na této stránce najdete postup, jak si udělat přívěšek na klíče. Základem je mít nějaký kroužek, očko nebo karabinku, na kterou navážete bavlnky. Nejlépe je navštívit železářství, kde potřebné věcičky seženete. Ale nějaký ten kroužek se určitě najde na věšáku na klíče nebo karabinu můžete vypreparovat ze šňůrky na krk.

Dalším krokem je přichycení bavlnek na kroužek. Používám k tomu liščí smyčku. Nastříháte si poloviční počet bavlnek, než je potřeba na vzor, ale každá bude mít dvojnásobnou délku. Bavlnku přehnete v půlce a liščí smyčkou připevníte na kroužek.

 

OBOUSTRANNÝ PŘÍVĚŠEK

Tento přívěšek je dělán na každé straně na 28 spodních bavlnek. Na kroužek jsem si navlékla střídavě 14 oranžových a 14 vínových bavlnek a z každé strany drhala béžovou bavlnkou. Celkově je tedy použito 58 nití. Oranžové a vínové stačí dost krátké, zato béžové jsem spotřebovala asi tři čtvrtě bavlnky. Pletla jsem tedy dvěma hlavními bavlnkami pořád dokola. Na konci jsem přívěšek vycpala molitanem a jednou béžovou bavlnkou spojila všechny spodní bavlnky a udělala na konci třásničky. Návod na pejska vpravo najdete zde

 

 

BERUŠKY

Vymyslela jsem přívěšky berušek, které by se daly nazvat 2D. Obě berušky jsou ze 26 bavlnek - to znamená 13 dvojnásobně dlouhých bavlnek. Bavlnky nemusejí být moc dlouhé - metr je až až. Ale kvůli spotřebě na tykadla je vhodné 2 černé bavlnky ustřihnout delší.

Bavlnky navážete na kroužek liščími smyčkami.

Prvním krokem jsou tykadla. Bavlnky rozdělíte podle barev na půlku - aby v každé půlce bylo stejně černých a červených nití. Vezmete černou bavlnku z půlky bavlnek a udělejte s ní uzlíky na ostatní bavlnky - je to vlastně jako připletení kulatých náramků, kdy omotáváte ostatní bavlnky uzlíky a vzniká vám kolem spirálka. Dělají se klasické uzlíky a utahujete je jeden za druhým dokud nejsou tykadla dlouhá tak, jak chcete. Já jsem si žádnou černou bavlnku delší neustřihla, a proto jsem při tykadlech prostřídala všechny černé, abych pak jednu neměla výrazně kratší. 

Na schématu máte nakresleno, jak vést nitě a kde dělat zpětné uzlíky. Na okrajích berušek jsou čáry vedení vyznačeny silnější čarou. Tyto uzlíky jsou na více spodních nití a ne pouze na jedné. První černé postranní uzlíky jsou tedy ještě pokračováním tykadel - pak bavlnky pak spojíte normálním středovým uzlíkem. Druhými černými bavlnkami uděláte uzlík na všechny ostatní bavlnky z každé strany, kromě na předchozí černé. Poté už s černými pokračujete normálním způsobem podle návodu. Při každém krajovém uzlíku tedy ubývá jedna bavlnka ze spodních a beruška se díky tomu rozšiřuje. A naopak na druhé straně náramku spodní bavlnky opět přibývají a beruška se zužuje.

Nožičky jsou k berušce přidělány dodatečně. Je to dvojitá bavlnka, kterou provléknete uzlíkem na vyznačených místech a přeložíte. Takže nožičky jsou vlastně ze 4 bavlnek. Uděláte vždy jeden uzlík dvěma bavlnkami a potom druhými dvěma uzlík na předchozí dvě. Prostě střídáte zdvojenou bavlnku po každém uzlíku. Opakujete, až jsou nožičky dlouhé, tak jak chcete.

K ukončení berušky je třeba použít tekuté lepidlo s houbičkou na uzávěru. Bavlnky dole ustřihnete, z lepidla si odšroubujete uzávěr a štětečkem zalepíte ustřižené zbytky bavlnek.

Udělat si berušku rozhodně netrvá dlouho, ale je to práce pro pokročilé náramkáře.    

 

Na tuto berušku potřebujete 26 bavlnek - 6 černých a 20 červených.

Na tuto berušku potřebujete 26 bavlnek - 8 černých a 18 červených.

 

ŽABKA

 

Přívěšek žáby je další, který jsem vytvořila stejnou technikou. Doufám, že vám podle tohoto nákresu půjde udělat. Při dělání takových různých přívěšků to chce vždy trochu improvizace a nebát se toho :)

Žabka je z 18 bavlnek, přičemž po udělání oka jsem modrou bavlnku vypustila a odstříhla, aby se mi zbytečně nepletla. Tím pádem je celé tělíčko už jen na šířku 16 bavlnek. Možná by bylo lepší modrou bavlnku vůbec do základu nedávat a jen ji navázat..

Nožičky jsou opět přivázané dodatečně z dvojité bavlnky a stejně tak i navázané prstíky na konec nožky.

Konec žabky je opět potřen lepidlem, stejně tak pro jistotu i prstíky.

 

ZPET