Nejprve se musíme rozhodnout jaký náramek vytvoříme. Podle vzoru vybereme barvy a počet bavlnek. Bavlnky nastříháme v potřebné délce. V knihách je přesně popsáno, jak mají být nitě dlouhé. U hubených náramků (do 8 nití) obecně platí pravidlo, že stačí stejná délka jako třikrát omotat kolem zápěstí. Samozřejmě je ale vždy lepší ustřihnout nit raději delší než kratší. Sice lze nit nastavit, ale je to zbytečná komplikace. Také nesmíme zapomenout, že když budeme motat náramek na krk, čelenku nebo třeba záložku do knihy, budeme samozřejmě potřebovat mnohem delší nitě. A také čím je náramek silnější, tím delší nitě musíme nastříhat. A délka bavlnek závisí i na samotném vzoru. Některé bavlnky mohou sloužit pouze jako spodní a jejich spotřeba je minimální, zatímco bavlnky, které se ve vzoru hodně objevují musíme mít dlouhé třeba i metr a půl.

 

 

Když máme nitě nastříhané, svážeme je do uzlu a uzel propíchneme svíracím špendlíkem. Nesmíme zapomenout nad uzlem nechat přibližně deset centimetrů volné příze, abychom z ní mohli na konci uplést copánek, kterým se náramek připevní na ruku. Poté nitky připevníme špendlíkem na nějakou podložku. Můžeme buď na kalhoty nebo si kolem nohy omotáme šátek a do něj nebo třeba na malý polštářek nebo jako Betty na herduli, která se používá na paličkování. Prostě tam, kde nám to bude vyhovovat nejvíce. Někomu prostě klasické motání náramků nejde a lidé si hledají různá usnadnění, aby se bavlnky tolik nezamotávaly a práce pro ně byla přehlednější. A tak se bavlnky různě namotávají na kolíčky nebo jiné sponky, aby nebyly příliš dlouhé a lépe se s nimi pracovalo.

 

 

Ze začátku si musíme pečlivě bavlnky seřadit podle pořadí dle návodu. Nitky se do sebe velmi rády zamotávají, takže určitě budete potřebovat trochu trpělivosti. Pokud se vám stane, že se spletete, například přeskočíte jednu nit nebo špatně utáhnete hlavní nit a prokukuje vám spodní nit, vždy můžete uzlíky rozpárat. Jednoduše vezmete špendlík a uzlíky rozvážete. Více o párání a navazování najdete zde.

Začátek náramku je většinou nejtěžší částí. Umotat několik prvních řad je náročné, protože nemůžete pořádně utahovat a opírat se o předchozí řady. Musíte vytvořit správný sklon uzlíků a přitom je dostatečně utáhnout. Výborným pomocníkem pro začátek náramku jsou kuchyňské svorky. Není to příliš velká investice, prodávají se v různých velikostech a využijete je vážně i v kuchyni. Sehnala jsem šest kusů za 30 kaček. 

 

 

Díky nim pro vás první řady náramku budou pohodička. Bavlnky si srovnejte podle vzoru a potom na ně přiklapněte svorku. Náramek na ukázce je písmenkový a pleten do čtvercové sítě, tudíž řady jsou rovné. Díky svorce uděláte řady krásně rovné a hlavně perfektně utáhnete uzlíky. Uzlíky se neposunují, po několika řadách svorku sundáte a máte perfektně rovné řady a začátek bez problémů. Stejně tak u klasického šikmého náramku, jen si svorku nastavíte tak, aby měla správný sklon. Podobně se dá využít i kolíček na prádlo, pokud potřebujete něco hned teď, ale svorka je vhodnější. 

 

 

 

 

Když je náramek hotový, musíme provázky ukončit. Nejprve se rozváže uzel, ve kterém byl zapíchnut svírací špendlík a potom upleteme na obou stranách náramku jeden nebo dva stejně dlouhé copánky, kterými se náramek zaváže na ruce. Pokud je náramek silnější doporučuji na každém konci uplést dva copánky. Vypadá to pěkně a je to praktické. Jednotlivé copánky můžeme svázat kolem zápěstí tradičními třemi uzlíky nebo klasickým ambulantním neboli křížovým uzlem.  

 

 

 

Také můžeme udělat na jednom konci náramku smyčku a na druhém dva copánky. V tomto případě s tím ale musíme počítat už na začátku při stříhání nití. Ustřihneme totiž jen polovinu nití, ale v dvojnásobné délce a v polovině z nich upleteme copánek, který nám vytvoří plochou smyčku. Nebo můžeme jednou nití omotat ty ostatní a vznikne omotaná smyčka. Nit, kterou budeme ostatní omotávat, musí být dostatečně dlouhá, aby nám potom vystačila na samotné pletení vzoru. Já osobně smyčky skoro vůbec nepoužívám. Zdají se mi nepraktické, ale jsou docela pěkné.  

Plochá smyčkaOmotaná smyčka

 

 

Další možnost ukončení náramku je našití gumy na konce náramku. Vhodné to může být například pro děti. Náramek si můžete snadno sundat, kdy chcete. Když se náramek obnosí a copánky se přetrhnou, ale náramek se dá ještě nosit a je pěkný a především pokud je to nějaký silnější vzor, který vám dal hodně práce, tak si na konce jehlou a nití našijte klasickou silnější gumu a můžete ho nosit dál. Je to vcelku praktické.

 

 

 

Jak uvedla Charlotte na Lopuchu, tak si na konce náramku můžete přidělat i klasické kovové zapínaní. Přišívá ho jehlou a nití na konec náramku a konce bavlnek ještě potírá tekutým průhledným lepidlem. Náramek s tímto zapínáním si pak můžete sundat kdykoliv chcete.