Tento způsob vázání písmenek je neobvyklý narozdíl od klasického vázání náramků. Řady těchto náramků totiž nemají klasický sklon směrem dolů, ale jsou rovné - kolmé. Vytvořit můžeme jména přátel, přezdívky kamarádů, názvy oblíbených kapel nebo různé obrázky, symboly a tvary. Základem je osnova spodních nití, přes které se dělají uzlíky jednou hlavní nití. Nápis si můžete jednoduše navrhnout na čtverečkový papír nebo do této mřížky.

Zvolí se tedy dvě barvy. Spodními nitěmi se píší písmena (žluté na obrázku nahoře), zatímco hlavní nit je jako podklad (modrá na obrázku). Spodní nitě stačí nastříhat krátké, přibližně tak na délku třikrát kolem zápěstí. Naopak hlavní niť musí být velice dlouhá. Na jeden náramek se spotřebuje klidně celá bavlnka, takže ji nestřihejte a pracujte s celou. Nejlépe je, když se smotá do nějakého tvaru jako klubíčka nebo se nechá zamotaná jak je, aby se s ní lépe pracovalo - rozhodně ji nerozmotávejte! Dobrým tipem je dát ji do kindervajíčka. Nerozmotává se vám a s vajíčkem se dá dobře pracovat. 

Vždycky si musíte předem sehnat nebo udělat nějakou šablonu, návrh, nákres. Šablony písmenek můžete používat například z těchto stránek http://www.billybear4kids.com/graduation/summer/friendshipBracelets/Letters.html. Tyto šablony jsou dělány pro náramek o šířce deseti uzlíků, to znamená, že se použije deset spodních nití jedné barvy a jedna hlavní niť jiné barvy. Písmenka jsou vysoká 8 uzlíků, ale ještě musíte přidat minimálně jednu bavlnku na každý kraj, to znamená 10 uzlíků. Hlavní nití (modrou) se dělají klasické dvojuzlíky v jedné řadě vpravo a v další vlevo. Udělá se deset uzlíků vpravo a hned na druhou deset vlevo a zase zpátky. Tím, že se dělají uzlíky tam a hned zase zpátky, jsou jednotlivé řady uzlíků rovné a mizí sklon řad. Je to výjimka, kdy se porušuje základní pravidlo při pletení náramků přátelství - jejich sklon směrem dolů. 

Velice důležité při tvorbě těchto náramků je pořádně uzlíky utahovat, především když se potom dělají uzlíky spodními nitěmi. Stává se, že se to  různě kroutí a hlavně krabatí na okrajích. Další dobrá zásada je, aby první horní a spodní řada uzlíků po délce náramku byla hlavní nití, prostě aby písmenka nesahala až k okrajům náramku. Pak se to různě kroutí ještě víc....

Stejně jako u ostatních náramků je jedním z obtížných míst začátek náramku. Už od začátku musíte hodně utahovat, aby jste měli řady rovné. Jako ideální pomocník vám v tomto případě poslouží opět kuchyňská svorka.  

Náramky samozřejmě mohou být i tlustší nebo tenčí. Záleží to na počtu spodních nití, který se zvolí a na šabloně, kterou používáte. Deset spodních nití je optimální tloušťka a doporučuji ji. Ale pomocí mřížky si můžete navrhnout písmena i obrázky, jaké chcete. Navrhla jsem silnější písmena vysoká 9 uzlíků.

 

Další dávku fontů navrhl Sam Filip, najdete tu velká i malá písmena, tučná i normální. Na tomto místě mu za ně moc děkuji.

 

Spodní nitě náramku nemusí být v jedné barvě, celkem efektní je použít na spodní nitě několik odstínů jedné barvy. Písmenka pak vypadají stínovaná. Úplně jinou každou spodní niť už nedoporučuji, mohl by tak zaniknout chtěný nápis.

Konkrétní postup se vám pokusím vysvětlit na oranžovém náramku s nápisem WOHNOUT. Ustřihnete si 8 černých kratších bavlnek, 2 oranžové na okraje a vezmete jednu celou oranžovou bavlnku. Jako obyčejně je svážete uzlem a propíchnete špendlíkem. Ty dvě oranžové na krajích by také mohly být černé, vlastně by mohly mít jakoukoliv barvu, ale je lepší, když zvolíte stejnou jako podklad, protože vám pak na krajích neprosvítá jiná.

Při vázání se používají pouze uzlíky vlevo a vpravo, žádné zpětné. Hlavní nití (podkladovou - oranžovou) vážete přes celý náramek od kraje ke kraji celou řadu uzlíků vpravo a pak zase celou celou řadu vlevo, a pořád dokola - sem a tam. Základním pravidlem je to, že když vážete hlavní nití uzlíky vpravo, tak spodními nitěmi na ni vážete uzlíky vlevo, a naopak, když vážete hlavní nití uzlíky vlevo, tak spodními nitěmi na ni vážete uzlíky vpravo.

Spodní nitě na sebe vzájemně žádné uzlíky nevážou, uzlík se vždy skládá z hlavní nitě a některé ze spodních. Písmenka se tvoří spodními bavlnkami - černými.

Takže máme osnovu 8 černých a 2 oranžových nití a jedné dlouhé oranžové, několik prvních řad se udělá pouze hlavní nití. Už v první řadě je dobré snažit se udržovat rovnou pozici řad. Aby nevznikal sklon. Po několika řadách jsou už uzlíky přesně vedle sebe v rovině. No a jdeme na první písmenko W.

První uzlík doleva uděláme oranžovou nití. Nyní uděláme na oranžovou nit uzlík doprava černou spodní nití, která leží v osnově na druhé pozici. Oranžová pak směřuje stále doleva a třetí spodní nití - černou na ní uděláme další uzlík směrem doprava. Na obrázku je fáze, kdy se další spodní nití udělal v této řadě poslední černý uzlík a dál se zase bude pracovat oranžovou.

Zbytek řady se dodělá hlavní oranžovou nití uzlíky vlevo.
Další řada začíná 3 oranžovými uzlíky vpravo, pak 3 černé uzlíky vlevo a nakonec 4 uzlíky vpravo.

Oranžové uzlíky jsou dělány stále tou samou bavlnkou, každý černý uzlík v této řadě je udělán pokaždé jinou bavlnkou.

Další řada je uzlíky směrem doleva, tady už je hotová první nožička písmenka W.
Další řada se váže doprava: 3 uzlíky podkladovou - hlavní nití, 3  uzlíky vlevo, 4 uzlíky oranžové vpravo
Další řada zase na druhou stranu doleva: 7 uzlíků vlevo, 2 vpravo a jeden oranžový vlevo.
Tuto řadu vážete opět vpravo: 3 oranžové uzlíky vpravo, 3 černé vlevo a 4 oranžové vpravo.
Písmenko W je hotové.

No a takhle se v tvorbě písmenek pokračuje dál. Stále se opakuje ten jeden a samý jednoduchý postup.

A tady máte další návrhy na originální nápisy kapel. Jak se pracuje s programem PC Stitch, ve kterém jsou udělány najdete zde. Když děláte nápisy, tak písmenka ve výsledném náramku jsou vždy trochu širší než na návodu ve čtvercové síti. Stejně to platí i u obrázku - je více roztažen do šířky než jak vypadá na obrázku v mřížce. Stane se tedy, že při drhání nápisů musíte občas improvizovat. Když jsem dělala náramek s nápisem Rammstein, tak z původního návodu by písmena vyšla strašně moc široká. Proto jsem si je zúžila podle vlastní potřeby. Původní návrh je obrázek nahoře a náramek je až na několik odlišností umotán podle spodního návrhu. Další písmenkové náramky najdete zde.

 

ZPET