Pletení písmenek tímto způsobem je ze všech nejjednodušší. Nepoužívají se zde žádné zpětné uzlíky, pouze uzlíky vázané vpravo a vlevo. Vznikají tak překrývací uzlíky, které se používají také například u náramku Pepito nebo u známého náramku Dvojčata. Tímto jednoduchým způsobem se tedy dá vcelku čarovat :o) Na začátku si zvolíte dvě barvy a od každé použijete stejný počet bavlnek. Základem je, že vážete uzlíky vpravo klasické proužky jednou barvou a uzlíky vlevo tvoříte písmenka vždy tou druhou barvou. 

Tato metoda je nejvíce vhodná pro začátečníky. Není to nic těžkého. Jediná nevýhoda je, že písmenka nejsou vodorovná, ale posunutá - zkosená. Ale když náramek uděláte, tak zjistíte, že vypadá vážně pěkně.

Šablony na písmena a čísla na náramek ze 14 bavlnek najdete na Moničiných stránkách. Nebo si pomocí mřížky můžete navrhnout vzory sami. Pokud chcete jinak vysoká písmena nebo jinou abecedu, nebojte se do toho pustit. Při návrzích si ale musíte uvědomit několik důležitých detailů. Od zvolené výšky písmenka (vzoru) se odvíjí i jeho šířka. Písmenka na Moničiných stránkách jsou všechna 7 uzlíků vysoká a 5 uzlíků široká. Aby takovýto písmenkový náramek vypadal dobře, tak všechna písmena by měla mít stejnou šířku, což může být problém, když děláte například  I a W.

Na náramku s nápisem Anetka jsem udělala návrh na silnější písmenka. Náramek je z 18 bavlnek. Výška písmenek je 9 uzlíků a šířka tudíž 7. Písmenka musejí být, nebo spíš měla by být vždy o dva uzlíky užší než vyšší. Je to proto, aby od sebe jednotlivá písmena byla oddělena vždy celou jednobarevnou podkladovou řadou. Takže každé písmeno se začíná a končí celou podkladovou řadou bez překrývacích uzlíků.  

Hubená písmenka má šikovně navržené Monika, ale silnější písmenka jsem zatím nikde neviděla. Proto jsem navrhla abecedu písmen vysokých 8 uzlíků a širokých 6 uzlíků, kterou můžete použít. Popřípadě si ji samozřejmě ještě poupravte.

 

Tento písmenkový náramek je ze 14 bavlnek. Používáme dvě barvy, od každé 7 bavlnek. A podkladová barva a psací barva se nám po každém písmenku střídá, jak můžete vidět na náramku s nápisem LAMA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na náramek použijeme 14 bavlnek, 7 od každé barvy.

Vyzkoušíme si písmeno L.

Bavlnky seřadíme podle barev vedle sebe. Hlavní podkladovou barvou děláme pouze uzlíky vpravo. Písmenkovou barvou děláme uzlíky vlevo. Po každém udělaném úseku - písmenku se barvy změní.

První řada je celá žlutá - uzlíky vpravo. Nejlepší je udělat si celý žlutý začátek zbylými bavlnkami a potom dělat písmenko v co největším celku.

Takže spodní nožičku L udělat všech 5 uzlíků vlevo naráz. Písmeno je potom více uspořádané a má rovnější linie.  

Nejlepší je u těchto písmenek pracovat v celcích tak, abychom dělali barvou písmene vždy co největší úseky. Náramek není potom tolik kostrbatý. U písmene M to třeba nejde, ale u písmene A uděláme střední příčku i vršek všech 5 žlutých uzlíků najednou.

Dalšími červenými bavlnkami uděláme 6 překrývacích uzlíků - vlevo na stále jednu a tu samou žlutou bavlnku. Tou poté ukončíme řadu jedním uzlíkem vpravo.

Každý červený uzlík je zde udělán jinou červenou bavlnkou.

Další řady děláme stejně. Všechny žluté uzlíky jsou vázané vpravo a červené uzlíky jsou vázané vlevo..
Překrývací uzlíky jsou základem tohoto náramku a není na nich absolutně nic těžkého.

Na tomto posledním obrázku vidíme, že jsme dokončili poslední žlutou řadu a přecházíme na červenou.

Další písmenko tedy bude mít žlutou barvu a červený podklad.

ZPET