Tento náramek můžeme dělat z libovolného počtu bavlnek, záleží jen na nás, jak ho chceme mít silný. Nepoužívají se zde žádné zpětné uzlíky, pouze uzlíky vázané vpravo a vlevo. Velice dobře tento vzor vypadá, pokud zvolíme různé odstíny jedné barvy, ale samozřejmě to není podmínkou. Je dobré dát si pozor při stříhání délky bavlnek. Černé bavlnky se v tomto případě spotřebuje nejvíce, narozdíl od bleděmodré, která může být celkem krátká. Tento vzor jsem vymyslela, když jsem byla malá.

V tomto návodu je náramek z osmi bavlnek. Poslední bavlnku můžeme zvolit libovolné barvy, třeba stejné barvy jako předposlední, jelikož do vzorku náramku vůbec nezasahuje. Plní funkci pouze spodní nitě.

Nejprve uděláme 7 uzlíků vázaných vpravo a černou bavlnku odložíme.
Uděláme 6 uzlíků vázaných vpravo a tmavě modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 5 uzlíků vázaných vpravo a modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 4 uzlíky vázané vpravo a modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 3 uzlíky vázané vpravo a středně modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 2 uzlíky vázané vpravo a světle modrou bavlnku odložíme.
Uděláme jeden uzlík vázaný vpravo a bleděmodrou bavlnku odložíme.
Nyní vezmeme černou bavlnku a uděláme jí 7 uzlíků vlevo a bavlnku odložíme. 
Uděláme 6 uzlíků vázaných vlevo a tmavě modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 5 uzlíků vázaných vlevo a modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 4 uzlíky vázané vlevo a modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 3 uzlíky vázané vlevo a středně modrou bavlnku odložíme.
Uděláme 2 uzlíky vázané vlevo a světle modrou bavlnku odložíme.
Uděláme jeden uzlík vázaný vlevo a bleděmodrou bavlnku odložíme. A nyní se vracíme opět na začátek k prvnímu kroku. Tento náramek vypadá velice pěkně i z rubové strany.

další ukázky tohoto náramku

 

Stejným způsobem se váže také tento náramek. Tento vzor pochází z obalu knížky Nové doplňky z provázků, ale návod na něj v knížce není. Když jsem byla malá, tak jsem si ho chtěla strašně moc udělat, ale neuměla jsem to.

Váže se stejně jako zde uvedený vzor a navíc se tu používají překrývací uzlíky. Jsou to jednoduché uzlíky, pomocí kterých se váže spousta vzorů, jako například náramek Pepito nebo Duhový náramek.

Jejich podstata je v tom, že na niť, která je hlavní - děláte s ní v jedné řadě náramku uzlíky, uvážete uzlík a ona slouží na chvíli jako spodní nit. Dobře to vidíte hned v první řadě, kdy děláte uzlíky vpravo černou bavlnkou a předposlední uzlík je šedivý - uděláte šedivý uzlík směrem vlevo na černou bavlnku. Pak s černou dál pokračujete vázání.

Překrývací uzlíky jsou tedy vždy vázány na druhou stranu, než se vede hlavní niť.

V tomto náramku vážete spodní nití vždy jeden překrývací uzlík na hlavní niť, jak vidíte na obrázku.     

 

Překrývací uzlíky můžete využít v různě širokých náramcích. Na tomto obrázku máte naznačeno, jakými dalšími způsoby můžete tenhle náramek ještě uvázat.

Když budete chtít vázat jinak široký náramek s překrývacími uzlíky, tak si ho zkuste nejdřív předkreslit, abyste viděli, jak výsledný náramek bude vypadat. Musíte se přitom zaměřit na to, kudy vedou spodní nitě. V tomto vzoru nejsou žádné  zpětné uzlíky a spodní nitě tudíž vedou rovně pod uzlíky. Ze spodních nití jsou totiž překrývací uzlíky, a to jakou barvu bude mít překrývací uzlík určuje to, která bavlnka se zrovna nachází na daném místě jako spodní niť.  

 

Další možné uvázání podobného vzoru vznikne když využijete barev. Pokud od každé barvy kromě zelené vezmete dvě bavlnky, tak můžete uvázat takový klikatý náramek bez použití zpětných uzlíků. Je to základní jednoduchý vzor. 

Zde je uvedený z 8 a 10 bavlnek.

Využitím kombinace barev můžete v tomto vzoru získat takovýto prolínající se náramek.

ZPET