NEJRYCHLEJŠÍ NÁRAMKY

Pokud potřebujete pro někoho rychle náramek a vůbec nestíháte, tak i když to bude jen hubený pásek, může udělat radost. Tady najdete pár rychlých jednoduchých vzorů.

Nejhubenější náramek, který je možný udělat, pokud neberete omotanou bavlnku kolem ruky jako náramek :) je ze dvou bavlnek. Jednoduše děláte klasický uzlík jedním směrem střídavě jednou a druhou bavlnkou. Takže nejprve uzlík vpravo fialovou na zelenou, odložíte ji a uzlík vpravo zelenou na fialovou a tak pořád dokola. Je to rychlovka.
Tenhle náramek je pouze ze tří bavlnek. Vytváříte tu bílé vlnky kolem černých a červených teček. U tohoto náramku nemusíte taky použít ani jeden zpětný uzlík. Bílou bavlnkou děláte po dvou uzlících vpravo a následně vlevo. Černou a červenou bavlnkou jsou pouze uzlíky vpravo.
Tenhle náramek je jeden z nejpěknějších nejrychlejších vzorů, je ze 4 bavlnek, dvou barev a bez zpětných uzlíků. Děláte zde jakoby kosočtverce s tečkou uprostřed.

V průběhu pletení můžete u všech náramků prostřídat barvy, jak vidíte třeba na tomto obrázku.

Tento náramek je také ze 4 bavlnek - dvou barev, ale používají se zde i zpětné uzlíky. Děláte tu malé křížky, které se střídají s kostičkami.
Poslední náramek je z 5 bavlnek a dělají se v něm pouze zpětné uzlíky. Dobré je u tohohle náramku prostřídat barvy.

 Zde bych vám chtěla přiblížit ještě nějaké jiné techniky pletení náramků. Náramky z nich jsou také pěkné. Většinou je u těchto náramků na pletení jedna bavlnka málo (příliš slabá), takže se pletou ze dvou až tří bavlnek dohromady, které pak tvoří jednu pracovní nit. Doporučuji většinou z těch tří, ale když si to vyzkoušíte, tak si vyberete jaká tloušťka vám bude nejvíce vyhovovat.

 

NÁRAMEK S OZDOBOU UPROSTŘED

Tento náramek se váže ze čtyř nití. Tři nitě musí mít stejnou barvu a jedna nit je kontrastní a má jinou barvu.  Tento náramek se mi velice líbí, ale doporučuji dát dohromady tři bavlnky a spojit je vlastně v jednu, protože náramek je dost slabý. Práce na něm trvá jen chviličku. Důležité je pořádně utahovat.

Postupujeme podle návodu na obrázku. Vlevo musí být vedle sebe dvě nitě stejné barvy, poté nit odlišné barvy a vpravo třetí stejná nit. Vnější levou nit položíme nad následující a pod další. Vnější pravou nit položíme pod následující a nad další. Tímto způsobem střídavě z obou stran postupujeme, dokud není náramek dostatečně dlouhý. Ukončit ho můžeme jen uzlíkem nebo na koncích můžeme uplést copánek.  

 

TKANÝ NÁRAMEK 

Tento náramek je také velice pěkný. Způsobem provedení má připomínat vazbu tkaniny. Můžeme ho vázat teoreticky z libovolného počtu sudých nití. Návod je na šest nití. Myslím si však, že pokud ho budete vázat z většího počtu nití, půjde to poměrně obtížně. Ale můžeme náramek vázat ze čtyř. Na obrázku jsou nitě zdvojené!!!

Postupujeme podle návodu. Vnější levou nit položíme přes následující a pod další nit. Vnější pravou nit křížíme přes tři následující nitě. Nejprve pod vedlejší nit, pak přes následující a pod další. Takto se pokračuje střídavě z obou stran.

 

KLASY

Tento náramek připomíná svým vzhledem obilné klásky. Pleteme ho vždy ze dvou stejně barevných nití, na každé straně jedna. Doporučuji plést z osmi nití ve čtyřech barvách. Pokud pleteme z více nití je to už docela náročné, ale dá se taky. Náramek na obrázku dole je upleten ze čtyř barev, nahoře ze šesti.

Postupujeme podle návodu na obrázku. Levou vnější nit položíme přes tři následující. Pravou vnější nit, která má stejnou barvu, položíme přes čtyři následující. Dvě nitě stejné barvy se uprostřed kříží. Tento způsob opakuje až do konce. Na koncích upleteme copánek nebo dva na každém konci.

 

ZDVOJENÝ COPÁNEK

Tento náramek vypadá jako dva obyčejné copánky položené vedle sebe. Pleteme ho ze sedmi nití, které by měly být minimálně zdvojené. Můžeme si zvolit jakékoliv barvy.

Postupujeme podle návodu na obrázku. Levou vnější nit položíme přes vedlejší nit a podvlékneme ji pod následující dvě a necháme ji uprostřed viset. Totéž uděláme s pravou krajní nití. Položíme ji přes následující nit a podvlékneme pod dalšími dvěma. Takto pokračujeme střídavě z obou stran.

ZPET