PROUŽKY

 

Proužkovaný náramek je základní vzor. Pro každého začátečníka by to měl být první náramek, který se pokusí uvázat. Zde máte rozkreslený návod. Další informace jsou v sekci První náramek. Jak se dělají uzly najdete v sekci Technika.

Proužkovaný náramek je základ pro pochopení způsobu vázání náramků. Každou řadu vážeme jednou hlavní bavlnkou na ostatní, které slouží jako spodní nitě. Po každém uzlíku vpravo změní hlavní nit pozici a posune se za vedlejší bavlnku více doprava. Pak se s ní váže další uzlík na další bavlnku. 

Tento návod je na náramek z 8 bavlnek. Bavlnky si seřadíte podle nákresu. Proužkovaný náramek můžete vázat z libovolného počtu bavlnek, teoreticky už od dvou. 

Začnete žlutým uzlíkem vpravo na oranžovou bavlnku.
Následuje další žlutý uzlík vpravo na červenou bavlnku.
Další žlutý uzlík vpravo na fialovou bavlnku.
Čtvrtý uzlík vpravo na modrou bavlnku.
Celou řadu dokončíme tím, že uděláme po jednom žlutém uzlíku vpravo na všechny ostatní bavlnky. tedy ještě na zelenou, hnědou a černou. Na konci řady žlutou odložíme.
Nyní je hlavní bavlnka oranžová. A postupujeme stejně jako s předchozí bavlnkou. Uděláme první uzlík vpravo na červenou bavlnku.
A další uzlíky vpravo na ostatní bavlnky. Vznikne nám tak další řada a pokračujeme s červenou bavlnkou.

Pro začátečníky je nejtěžší udělat začátek náramku - prostě několik prvních řad. Uzlíky se musí pořádně utahovat a to je na začátku náramku problém, protože se nemáte jak opřít o předchozí řadu. Proto existují různé ulehčující věcičky. Použít se dá kolíček na prádlo, ale mnohem efektivnější je použít svorky na sáčky a obaly.

ZPET